Applicering
- Häng påsarna på skyddade platser i grödan, inte utsatta för direkt solljus
- Påsarna har redan ett utgångshål
- Håll påsarna i kartongremsan upptill för att undvika att skada rovkvalster
Använd för:
Högre säkerhet för befolkningsetablering
Förbättrat skydd, även under utmanande klimatförhållanden
Kostnadseffektiv långsiktig lösning för Trips och vita flygare
Får inte användas i tomat.
De allmänna villkoren av Koppert (Koppert B.V. och/eller dess dotterbolag) gäller Använd endast produkter som är tillåtna i ditt land/din region och för grödan. Följ alltid villkoren som anges i lokala produktregister. Koppert kan inte hållas ansvarig för obehörig användning. Koppert ansvarar inte för försämrad kvalitet om produkten förvaras längre än rekommenderat och/eller på ett felaktigt sätt.
Rovkvalster förökar sig i påsen och sprids gradvis i grödan under en period av flera veckor. Rovkvalster använder sina genomträngande mundelar för att extrahera innehållet i sitt byte. Ulti-Mite-påsen med långsam frisättning, som är tillverkad av 100% industriellt komposterbar film, ger en konsekvent skadedjursbekämpning, även under extremt torra eller fuktiga förhållanden.
| Förpackningsstorlek | 500 påsar. Varje påse innehåller 125 rovkvalster och foderkvalster. |
| Presentation | Påsar i pappkartong. |
| Bärare | Hirsskal, kli och sågspån. |
Doseringen av Limonica Ulti-Mite beror på klimat, gröda och skadedjur och bör alltid anpassas till den aktuella situationen. Börja behandlingen i förebyggande syfte eller så snart de första skadegörarna upptäcks i grödan. Använd minst 3.000 påsar per ha och häng upp dem jämnt fördelade i grödan. Utsättningen bör upprepas efter 4 veckor om skadedjursbekämpningen inte har upphört. Kontakta en Koppert-rådgivare eller en erkänd distributör av Koppert-produkter för råd om den bästa strategin för din situation.
Amblydromalus limonicus fungerar effektivt över en stor räckvidd av temperaturer. Den förblir aktiv och kan rovdjura och föröka sig under både svalare och varmare förhållanden.
För ytterligare information, vänligen kontakta din Koppert One-rådgivare.
Kan kombineras med Orius spp. och parasitoider mot vita flygare. Får inte kombineras med andra generalistiska rovkvalster (Amblyseius swirskii, Neoseiulus cucumeris, Transeius montdorensis, Amblyseius andersoni).
Applicering av denna produkt kan orsaka överkänslighet eller allergiska reaktioner, vi rekommenderar därför att nödvändiga försiktighetsåtgärder vidtas.
Växtskyddsmedel kan ha (in)direkta effekter på biologiska lösningar. Se vilka växtskyddsmedel som ger sidoeffekter på denna produkt.
Koppert One – Side EffectsApplicera så snart som möjligt efter mottagandet. Om det behövs kan produkten förvaras i 1-2 dagar.
12-14 °C/54-57 °F.
I mörker, se till att det finns ventilation för att förhindra CO₂-ackumulering.